Proč je dobré mít vlastní elektřinu


Dobrý sluha
Elektřina je bezpochyby jedním z nejdůležitějších vynálezů všech dob. Značně zvýšila naši životní úroveň a možnosti, které jsme dosud měli jen omezeně anebo neměli vůbec. Díky elektřině můžeme používat spotřebiče, které nám pomáhají udržovat domácnost, můžeme být ošetřeni v nemocnici, a můžeme nakupovat. Bez elektřiny si nekoupíme nic, protože všechny pokladny a registry jsou napájeny elektřinou. V případě výpadku je tak problém v tom, že musíte čekat i s natankovanou nádrží, než budete moct zaplatit. Jsou to problémy navíc, kterým zatím neumíme čelit.

panely na střeše

Pokud vypadne proud, i pro naše domácnosti je to problém. To že přestanou fungovat spotřebiče jako pračka nebo sušička je celkem nepodstatné, protože pár dní, než dojde k obnovení dodávky elektřiny, člověk bez praní vydrží. Horší je to s ovládáním vchodu do domu nebo s uchováváním jídla. Za pár dní můžete všechno jídlo z lednice i mrazáků vyhodit.

Ideální je mít generátor, který udrží v případě nutnosti v chodu alespoň základní spotřebiče jako je právě lednice a mrazák. Jenže ani generátor není spása. Spotřebovává velké množství benzínu nebo nafty. Ideálním řešením je domácí solární elektrárna, kterou si může pořídit každý, kdo chce být alespoň trochu nezávislý na dodávkách elektřiny od distributora.

instalace soláru

Obyvatelé jižní Moravy si během tornáda užili svoje, a právě v postižených oblastech došlo k obnovení dodávek elektřiny až po několika dnech. Postižená oblast byla velká, a i když se všichni snažili co mohli, nešlo obnovit dodávky ihned. Solární panely vám mohou prostřednictvím baterií poskytnout v případě výpadků elektrickou energii na nezbytně dlouhou dobu. Pokryjete tak spotřebu například ledničky. V takových případech už si musíte sami rozhodnout, které spotřebiče jsou pro vás důležité a udržíte je v chodu elektřinou z baterií.