Čistým domovem k čisté mysli

Pokud se nebudete zahlcovat předměty a svůj domov budete udržovat uklizený, čeká vás radost, jasná mysl i lepší vztahy. 

Někdy můžete mít pocit, že vás přebytečné předměty doslova ruší.

Tak jdeme na to, začneme postupně.

dům

1) oblečení

Projděte celý byt a na jednu hromadu hoďte celý obsah skříně (i boty, kabelky, klobouky), kousky oblečení poházené po židlích, na sušáku a tak dále. Pravděpodobně budete zděšena, kolik toho máte. Hromadu pro větší přehlednost roztřiďte na: trička, obuv, kalhoty atd. A můžeme začít. Každý jednotlivý kousek vezměte do ruky a sama sebe se zeptejte: dělá mi ještě radost? Na chvíli vypněte racionální uvažování (kabát byl drahý, ten svetr jsem neměla ani jednou na sobě, na doma dobrý) a řiďte se jen srdcem a intuicí. Vyřazené oblečení vyhoďte nebo dejte na charitu, to co zůstalo složte zpátky do skříně. 

2) knihy

Stejně postupujte i s knihami. Nechte si jen ty,  které ve vás vzbuzují radost. Tlustá učebnice italštiny pro vás může být jen připomínka toho, co jste chtěla udělat, ale neudělala. Pryč s ní. Ty vyřazené prodejte, dejte do antikvariátu nebo darujte někomu, kdo za ně bude rád.

3) administrativa

Vyndejte veškeré dokumenty, smlouvy, účtenky a návody. Rozlišujte, co je opravdu nezbytné mít doma. Rodný list určitě ano, ale vybledlou účtenku a návod k lednici? Většina návodů se dá v případě potřeby stáhnout z internetu. 

Tip: takto ukliďte i svou peněženku.

oblečení

4) drobnosti

Tady se připravte, bude toho opravdu hodně. Jde o papírenské zboží, tužky, sešívačky, bločky, šití, kosmetika, čistící prostředky, bižuterie, léky, nabíječky, baterie a tak dále. Během třídění se dejte pozor na známý argument „třeba se to bude jednou hodit“. Pravděpodobně nikdy nebude!

5) sentimentální předměty

To nejtěžší na závěr. Jde o dopisy, pohlednice, suvenýry a dárky. Nechcete se těchto věcí úplně zbavovat? Poskládejte je do krabice, popište štítkem a uložte například do skříně či sklepa. Kdykoliv si je budete chtít prohlédnout, budou po ruce.