Co si počít, když nám bývalý majitel domu v něm zanechal nepořádek

Koupit rodinný dům nebo rekreační chatu obnáší řadu starostí. Zejména administrativního rázu, kdy musíme ohlídat smluvní (právní) vztahy, provedení všech plateb, zápis do katastru nemovitostí, zaplacení daní a dalších poplatků, které se zakoupením nemovitostí souvisí.

Jsme-li seznámeni s technickým stavem objektu, a počítáme s tím, že bude nutné provést alespoň jeho částečnou rekonstrukci, pak je vše v pořádku a na dobré cestě. Zbývá pak už jen jediné – v dohodnutý termín nemovitost převzít, zapsat stavy měřidel energií a zajistit dodavatele energií na své jméno.

koupě nemovitosti

Nemilým překvapením však bývá situace, kdy v den D, tedy v den předání objektu a převzetí klíčů, zjistíte, že v domě zůstala celá řada předmětů, a že je bývalý majitel na své náklady nezlikvidoval. Pokud nechcete situaci zbytečně hrotit a komplikovat, raději ustoupíte, dům převezmete i s tím harampádím, a začnete řešit, co dál.

Poradíme vám – neriskujte další stres a újmu na vašem zdraví, soustřeďte se na vaše další kroky, jimiž je příprava k rekonstrukci a kontakt se stavební firmou a pozvěte do domu vyklízecí firmu. Ta zajistí vyklízení prostor i bez vaší přítomnosti, pouze musíte mít jasno v tom, co tu chcete zachovat, a co naopak musí zmizet.

rekreační chata

Vyklízecí firma se postará o vše, včetně nebezpečných předmětů, jako jsou chemikálie, zářivkové trubice, benzín a nafta, stavební materiál, staré nefunkční spotřebiče, plesnivé koberce a podobné „chuťovky“. Na co však nedosahují její kompetence, jsou plynové spotřebiče a některá elektrická zařízení.

Jestliže se v domě nachází plynový kotel, karma, sporák, elektrická topidla, svítidla, některé stroje a další zařízení, která jsou připojena k elektrické síti formou svorkovnic, tedy nikoli přímo do zásuvek, musíte povolat na jejich demontáž odborníky – elektrikáře a instalatéry topenáře a plynaře.