Zlatý Český slavík

Anketa Zlatý slavík, kterou v roce 1962 poprvé vyhlásila redakce časopisu Mladý svět, měla od začátku hodně příznivců. Protože v té době ho četli všichni mladí lidé, kteří se zajímali o domácí kulturní dění. Její název vymyslel tehdejší redaktor Ladislav Smoljak. Jako předlohu použil pojmenování dětské hračky. Hned v tomto roce se stal, protože kategorie zpěváků byla ještě smíšená, vítězem Waldemar Matuška. Rok poté už na pomyslný trůn usedl Karel Gott. Který si prvenství zopakoval ještě čtyřicet krát. V kategorii zpěvačka se jich na prvním místě vystřídalo několik.

Hlasovací zařízení

Marta Kubišová, do doby, než ji zakázali vystupovat, Eva Pilarová, Naďa Urbánková, Hana Zagorová. A především Lucie Bílá, která se Zlatou slavicí stala dvacetkrát. Čímž potvrdila svůj mimořádný talent. V roce 1996 se název ankety změnil na Český slavík. A ve stejném roce se předávání cen objevilo v přímém přenosu České televize. Rok poté tuto slavnost převzala do své režie komerční televize Nova, na jejíchž obrazovce je k vidění dodnes. Přestože v roce 1989 byla, vzhledem k politické situace u nás, přesunuta na druhou kolej. Už v roce 1991 se díky zapáleným nadšencům objevila v plné parádě znovu na kulturní scéně.

Hudebník

V letošním roce anketa Český slavík oslaví 60. výročí trvání. Jako jediný způsob hlasování byl zvolen formulář, který lze otevřít na webových stránkách. Hlasovat je možné v kategorii Zpěvák, Zpěvačka, Hudební skupina, Hip Hop a Rap. Vybranému umělci je možné poslat jenom jeden hlas. A omezení je i v počtu celkového hodnocení. Kdy maximální počet je šest interpretů. Rovněž se volí Objev roku. Pro jehož výběr platí předem stanovená pravidla. Velkým překvapením je i letošní Síň slávy. Do které budou pozváni všichni, kdož se neúnavně starají o rozvoj a podporu české populární hudby. Na slavnostním předání vystoupí všichni loňští vítězové. A předají tak pomyslnou štafetu letošním vítězům. Anebo se jim podaří svoje prvenství udržet. I když překonat počet Slavíků Karla Gotta bude těžké překonat.